| درباره ما | امروز پنج شنبه 07 خرداد 1394برنامه راز / شبکه چهار

موضوع: سر خط خبرها, آخرین اخبار, اخبار ویژه, منتخب ها | تاریخ: 24 تیر 1392 کد خبر: 10236

برنامه راز / شبکه چهاربرنامه دیشب راز با موضوع دعاوی ایران علیه غرب با حضور آقایان مهدی دهنوی حقوقدان و بیژن نوباوه وطن نماینده مجلس شورای اسلامی برگزارشد .

ابتدا طالب زاده به عنوان مجری گفت : سالها به این موضوع فکر کرده ایم که چرا ایران از خیلی از حقوقش گذشته . غرب دائم حقوق بشر را برای ما پیش می آورد و برای ما مسئله درست می کند ولی مطالبی وجود دارد که ایران می توانست مطالبه می کند. یادم است چند سال پیش باموضوع جانبازان شیمیایی مستندی ساخته ایم ومتوجه شدم در همان زمان چه کارهایی می شد انجام داد برای این احقاق حق جمهموری اسلامی ایران اما کم کاری شد .

بعداز آن فهمیدیم که خب در مسائل دیگر هم کم کاری کرده ایم و میتوانستیم خیلی بیشتر مهاجم باشیم و حقوق ایران را بتوانیم بگیریم آخرین مطلبی که پیش آمده بحث تحریم ها است تحریم هایی که غیر منطقی و حقوقی است غیر شرعی و غیر قانونی است .

میهمان این برنامه از آمریکا آقای دکتر فرانسیس بویل شخصیت مشهور حقوقی که سالهاست به ایران پیشنهادداده که هر وقت ایران خواست آمریکا را به دادگاه بکشد برای موضوع تحریم های غیر قانونی من آمادگی دارم ، نیز در بحث مشارکت خواهد کرد .

در ادامه نوباوه گفت : واقعا درد آور است هر جا ما می خواهیم در مورد استیفاء حقوق ملت صحبت کنیم می بینیم ما در یک جایی کم گذاشتیم به دلایل مختلف اگر این روحیه انقلابی خودمان را یعنی آن روحیه ای که امام داشتند ، شخصیتی به لحاظ روان شناسانه کاملا اکتیو ، فعال و همیشه روحیه تهاجمی داشتند نسبت به استیفای حقوق مردم وشاهد بودیم به لطف خدا رهبری عزیزمان این روحیه را دارند اما ما در دستگاه دیپلماسی یا به اصطلاح مطالبات قضایی و حقوقی نسبت به آن ظلمی که به ملت شده شما بخشی از ان نام بردید از ابتدای انقلاب اگر نگاه کنید این ظلم تداوم داشته ما دفاع کردیم و جواب هم دادیم اما آن روشی که اصولا غربی ها دارند از یک کاه کوه می سازند و از هر چیز برای خودشان حق مطالبه می کنند ما در موارد بسیار زیاد مثلا بخش جنگ تحمیلی سلاح های شیمیایی ، قطعنامه 598 کسانی که خودشان اعتراف کردند پشت صدام بودند بییش از هزار میلیارد دلار خسارت اقتصادی به کشور زدند امروز مردم می گویند چرا اقتصاد ما اینگونه است ولی هیچ وقت این عقبه را نگاه نمی کنند که هزار میلیارد دلار خسارت و پاسخ گفتن به آن نیازهایی که طی دوران سازندگی صورت گرفته ، اینها هم باعث شده که از یک دورانی عقب بمانیم .
خود آمریکایی ها مگر اعتراف نکردند که به صدام کمک کردند واطلاعاتی دادندو حتی آنها در جنگ مستقیم شرکت کردند ومثلا جنگ طبس که به صورت علنی انجام شد و جلوتر بیاییم مسئله تحریم ها .

اما آن چیزی که من به عنوان یک خبرنگار بخواهم اظهار نظر کنم همیشه مترصد آن بوده ام که دیپلماسی ما آن فعالیتی که می بایست داشته باشد برای احقاق حق مردم ، آن فعالیت انجام نشده است و باید با همان روحیه ای که امام داشت ومقام معظم رهبری دارند واساسا مردم دارند باهمان روحیه برای استیفای حقمان در دادگاه های بین المللی حاضر شویم.

موارد بسیار ضعیف تر از مسائل مالی آمریکایی ها و اروپایی ها در دادگاهها از ما شکایت می کنند و ناعادلانه استیفای به اصطلاح حق می کنند وجبران خسارت می کنند .

مجری پرسید : ما کجاها کم کاری کرده ایم ؟

در ادامه دهنوی گفت : ما در حوزه مسائل حقوقی وبین المللی و آنچه که به استیفای حقوق ملت ونظام بر می گردد توفیقاتی داشته ایم ما از بدو پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان نظام به عناوین مختلف سعی کرده اند که موانعی در راه مسیر نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند و از حق مسلم در حوزه های مختلف جلوگیری کنند ومانع دستیابی آن شوند خوب بحث جنگ تحمیلی در شروع انقلاب شاهد بودید با حمایت غرب وآمریکا از صدام ، بحث پیشرفتهایی که درمسیر نظام اتفاق افتادمثل مسئله هسته ای که بهانه ای شد که غرب مانع و سنگ اندازی که واقعا می توانست دریغ نکرد.

همانطور که مستحضرید آژانس انرژی اتمی ایجادشده که به دولتها کمک کند تا بتواند از این انرژی استفاده کنند دقیقا برعکس هدفی که این آژانس تاسیس شده با جمهوری اسلامی ایران رفتار کرده اند . یعنی وسیله ای برای مانع شدن جمهوری اسلامی به حق خود .

و در ادامه این بهانه شد که یکی از عجیب ترین و غیر منصفانه ترین اقداماتی است که غرب در حق نظام و مردم جمهوری اسلامی ایران بحث تحریم ها بود چون موضوع هسته ای خوشبختانه از آن موضوعاتی بود که همه در نظام در مورد آن اجماع داشتند و شعار مشخص همه مردم این بود که انرژی هسته ای حق مسلم ماست .

مجری پرسید : آقای بویل ما در چه مجامعی می توانستیم حاضر شویم و اینچنین نشده است و عمده ترین مطالبات ایران را چه می بینید ؟و پیشنهاد شما برای جمهوری اسلامی چه بوده است ؟

پروفسور بویل گفت : در سال 2006 یک یادداشت حقوقی به دولت جمهوری اسلامی در لاهه ارائه کردم تا اینکه در دیوان بین المللی دادگستری از آمریکا انگلیس ، ،فرانسه ، اسرائیل ، آلمان و برخی از دولت های غربی دیگر شکایت کند چرا که اینها می خواهند حمله نظامی به ایران داشته باشند وتهدیدهای نظامی را مطرح می کنند و ایران را تحریک می کنند و در عین حال اعمال تحریم های اقتصادی که علیه جمهوری اسلامی ایران داشتند و بسترش هم از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهایی مثل آمریکا و کشورهای اروپایی که این تحریم ها را اعمال کردند پیشنهاد من فکر می کنم کمک میکند به متوقف کردن جنگ اقتصادی که ایالات متحده و کشورهای اروپایی در حال حاضر علیه ایران به راه انداخته و مصمم هستند همان کاری را که علیه عراق انجام دارند در مورد ایران تکرار کنند تابه اهداف خودشان برسند برای رسیدن به اهداف حتی ازحمله نظامی نیز می خواهند استفاده کنند . پیشنهادی که من در دریادداشت خودم به حقوق دانان ایرانی دادم فکر میکنم می تواند در اقامه دعوا استفاده شود و به سوالات آنها نیز پاسخ دادم و مهمترین مسئله این است که آنها باید کارشان را اقامه دعوی کنند اما فکر میکنم که آنان دل مشغولی های دیگری دارند الان رئیس جمهور جدید ایران می تواند به یادداشت من نگاه کند و یا مجوز قانونی را دهد که این دعوی اقامه شود و در دیوان بین المللی دادگستری در لاهه مطرح شود و باید یک تیم حقوقی برای این کار تشکیل شود .

مجری پرسید : شما درمورد تحریم ها صحبت کردید می شود در مورد ابعاد غیر قانونی این تحریم مسائلی را مطرح کنید ؟
بویل گفت : من فکر می کنم که ایران حق مسلمی دارد برای غنی سازی هسته ای که نکته مهمی است و این در معاهده منع گسترش جنگ افزار های هسته ای 1967 تصویب شده و بند 3 و 4 به این مسئله اختصاص دارد .

همین مسئله می تواند پایه و اساسی برای پیگیری مسئله از منظر غیر قانونی بودن تحریم هاباشدواینکه این تحریم ها غیر موجه هستند و اینکه این تحریم ها ناقض حقوقی است که براساس ان پی تی می تواند از آن بهره مند باشد وایران باید حقوق خود را استیفاء کند ایران واقعا حق دارد به انرژی هسته ای دست یابد و غنی سازی داشته باشد و این حقوق بر اساس ان پی تی برای ایران تضمین شده است .

مجری پرسید : به نظر شما برنامه ای که ما می توانیم داشته باشیم و به این هدف برسیم چیست؟

بویل گفت : شما می توانید در لاهه این قضیه را پیگیری کنید و من حاضرم در این زمینه به ایران کمک کنم وکاری که باید انجام شود این است که رئیس جمهور و رهبر ایران باید تصمیم بگیرد که علیه ایالت متحده ، اسرائیل ، فرانسه و همه دولتهای اروپایی اقامه دعوی کند که تحریم های اقتصادی را علیه ایران اعمال کرده اند من نمی گویم علیه روسیه و چین کار انجام شود چرا که آنها حداکثر کار خود را انجام می دهند تا اینکه مانع این تحریم ها شوند .
کاری که باید انجام شود از دیوان بین المللی دادگستری باید بخوا
هیم یک جلسه ویژه ای داشته باشد تا اینکه از تهدیدهای اقدام نظامی که علیه ایران مطرح است از جانب ایالات متحده وکشورهای عضو ناتو و رزمایش هایی که باهمکاری کشور های متخاصم با ایران در آبهای مجاور ایران انجام می دهند باید متوقف شود و رزمایش هایی که در نزدیک تنگه هرمز است چرا که تحریک به جنگ است و فکر می کنم که این حرکت ها باید متوقف شود چرا که اینها در راستای قوانینی است که در مجامع بین المللی مطرح است علیه تجاوز و مانورهای هوایی ، دریایی و کارهای دیگر از قبیل ویروس استاکس نت واسرائیل و آلمان هم همکاری کرده اند ـ ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط اسرائیل ، همه اینها مصادیقی است که می شود رویش کارکرد ودر مجامع بین المللی علیه آن اقامه دعوی کرد ومیدانیم که نوعی جنگ اقتصادی علیه ایران و ملت آن ایجاد شده و فکر میکنم باید تلاش کنیم واین تحریم ها رامتوقف کنیم و مانع از پیدایش وضعی شویم که در نهایت به جنگ منتهی می شود.

همانطور که می دانید آمریکا تهدید می کند که تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال می کند و کشورهای اروپایی هم همان کار را انجام می دهند وتا اینکه هم گام با آمریکا باشند .

من فکر می کنم و اخیرا گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه اوباما به رئیس جمهور جدید ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم را داده است اما نکته ای که باید مد نظر باشد این است که فکر میکنم دولت جدید ایران باید به پیشنهادهایی توجه کند که مطرح کردم و بر اساس اطلاعاتی که خودش دارد و ملاحظات وارزیابی های عملیاتی که دارد واگر قرار است تماس مستقیمی بین دولت اوباما و دولت ایران باشد باید به این مسائل توجه داشته باشیم ودر غیر اینصورت خیلی مسخره خواهد بود و یک سیاه بازی است که از گفتگو صحبت کنیم .

باید ببینیم که اوباما و روحانی برنامه شان برای آینده چیست و اینکه ایا هنوز به پیشنهاد آلماتی که مطرح شد می خواهند در راستای آن حرکت کنند یا خیر ؟ فکر می کنم که مقامات اروپایی و آمریکایی باید اذعان کنند که تهدید هایی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح میکنند وتحریم های اقتصادی نیز غیر قانونی است وباید متوقف شود باید بدانیم که اگر انها مدعی هستند که دولت های متمدنی هستند باید با جمهوری اسلامی و ملت ایران هم از همین منظر برخورد و تعامل داشته باشند .

مجری پرسید : نظر شما با توجه به تجربه و سمت شما در وزارت امور خارجه در مورد این بحث چیست ؟

میهمان پرست گفت : دررابطه با دفاع از حقوق یک ملت بنده معتقدم که از همه ظرفیت ها و راه های ممکن می بایست استفاده کرد و استفاده از یک راه نباید ما را از دسترسی به مراجع دیگر منع کند و محدود کند. بنده معتقدم باید از مراکز حقوقی بین الملل حتما باید استفاده کنیم ولی این را هم بدانیم با توجه به اینکه سیستمی که در روابط بین الملل حاکم است یک سیستم عادلانه نیست و تحت نفوذ و تاثیر قدرت های بین المللی قرار دارد انتظار ما این نباشد که حضور در این مجامع و مراکز دعاویی بین المللی حتما می تواند به احقاق حقوق ملت ها منجر شود ولی ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

کار اصلی تر باید توسط مسئولین ما و همه کسانی که می توانند نقش داشته باشند صورت بگیرد این است که افشاگری و روشنگری کنیم و معلوم باشد که دارد ظلم بزرگی نسبت به ملت ما انجام می شود و این ظلم در طول سالیان مختلف به شکلهای متنوعی صورت گرفته است. در واقع هدف اصلی ما و مخاطب اصلی باید افکار عمومی مردم دنیا بویژه افکار عمومی مردم غرب باشد. ما هم در مذاکرات باید آمادگی داشته باشیم برای ورود به بحث با یک منطق قوی و با اقتدار وارد مذاکرات شویم و نشان بدهیم که ما برای دفاع از حقوق ملتمان همیشه آماده بوده ایم و حرف منطقی داریم و چیزی جز حقوق ملت دنبال نمی کنیم و اجازه نمی دهیم که چیزی از حقوق ملت ما محدود شود و از طریق مراجع حقوقی حتما نسبت به ظلمهایی که در حق ملت ما شده اقدام لازم و گسترده ای را دنبال کنیم البته همانطور که اطلاع دارید برای طرح بحث در مجامع عمومی و بین المللی مرکز اصلی معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستند و وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد که می تواند همه جوره کمک کند در بخش معاونت حقوقی بین المللی ما آمادگی کامل داریم برای اینکه مورادی را که در این مرکز دنبال می شود تلاش شود تسهیلات لازم فراهم شود و وسایل کمک به تیم بین المللی فراهم شود .

نباید انتظار داشته باشیم از سیستمی که بر مبنای عدالت طراحی نشده و حقوق ملت ما معمولا به راحتی در این مراکز تامین نمی شود .

نباید انتظار پیروزی کامل و احقاق حقوق را دراین مراجع داشته باشیم و همین که ما از همه راههای مختلف از حقوق ملت دفاع کنیم نشاندهنده حقانیت ملت ما است و روشنگری در افکار عمومی است .

در ادامه نوباوه از مهمانپرست پرسید : به نظر من عدم اعتقاد به اینکه ما می توانیم از طریق دادگاههای بین المللی استیفای حقوقی کنیم در وزارت خارجه وجود دارد و ما در این زمینه مشکل داریم و چرا مراجعه به مراجع و محاکم بین المللی نمی شود ؟
مهمانپرست گفت : واقعا در بین کارشناسان وزارت امور خارجه این انگیزه که می بایست با تمام قدرت از همه مراجع ممکن از حقوق ملت دفاع کرد وجود دارد و این تلاش را همه دوستان ما در بخش های خود انجام می دهند. نکته این است که ما غیر از آرمانگرایی و اینکه دنبال حقوق ملت در بهترین شرایط هستیم ، یک مقدار واقع بین هم باشیم در نظام بین الملل اعمال نفوذ صورت می گیرد و خیلی از واژه های زیبایی که توسط غرب طراحی شده و دائما از آن دم می زنند تبدیل به یک ابزار سیاسی شده ، بحث رعایت حقوق بشر ، بحث دموکراسی ، بحث مقابله با تروریسم ، بحث فعالیت هسته ای و خیلی از این موضوعات واقعا بهانه ای است برای فشار آوردن به ملت ها و همین ساز و کارهایی که برای رسیدگی به مشکلات دنیا طراحی شده و دنیای غرب اینها را طراحی کرده است. در خیلی از زمینه ها به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده می کند اگر واقعا یک سیستم عادلانه ای وجود داشت که در طرح دعوی به شکل دقیقی به حقوق ملت ها رسیدگی می کرد به متجاوزین درسی داده می شد که به جنایات خود ادامه ندهند آرزوی ماست وایده آل ما است. وقتی در غزه رژیم صهیونیستی 5000 نفر زن وکودک و افراد بیگناه را از بین می برند و وقتی قاضی گلدستون گزارشی تهیه می کند و این را یک جنایت جنگی اعلام می کند حتی حاضر نمی شوند این را محکوم کنند و این وضعیت موجود واقعیت دنیای امروز است و معتقد هستم حتی با این شرایط هم باید پیگیری کنیم .

مردم دنیا باید بدانندکه ملت ایران یک ملت بزرگ است و صلح طلب هستند و همه ادعاهایی که علیه ملت ایران مطرح می شود به قصد دشمنی است و سیاسی است و باید در یک فضای شفاف از حقوقمان دفاع کنیم.برنامه راز / شبکه چهار


برنامه راز / شبکه چهار

85.8 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 47


99.44 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 34


93.58 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 29


برچسب ها: برنامه راز, شبکه چهار
0


مطالب مرتبطارسال دیدگاه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *


تماس با ما | درباره ما | پيوندها گفتگوی ویژه خبری      نگاه 1      آموزش      ورزش از نگاه 2      سینما 1      آشپزی     
صرفاً جهت اطلاع      شناسنامه      به روز      ورزش و مردم      سینما 4      شکرستان     
حساس نشو      مناظره      کتابنامه      نود      هفت      جمعه به جمعه     
پیک بامدادی      راز      گزارش هفتگی      ویتامین 3      رادیو هفت      فیلم های انیمیشن     
بسته کامل اخبار      آینه      شما و سیما      کافه سوال      جادوی موسیقی      نماهنگ