| درباره ما | امروز دوشنبه 04 خرداد 1394درمان اختلالات بینایی با سلول های بنیادی

موضوع: سر خط خبرها, علم و فناوری , دستاورد, اخبار ویژه, منتخب ها | تاریخ: 23 مهر 1392 کد خبر: 24482

درمان اختلالات بینایی  با سلول های بنیادی

همزمان با روز جهانی عصای سفید یک محقق پژوهشگاه رویان از موفقیت پروژه مطالعاتی برای درمان نابینایی از طریق پیوند سلول های بنیادی خبر داد .

به گزارش پایگاه اراده ملی ، خانم دکتر لیلا ستاریان محقق چشم پزشکی پژوهشگاه رویان با اعلام این خبر گفت : ما برای تولید سلولهای بنیادی و برای درمان نابینایی از 6 سال قبل مطالعاتی را شروع کرده ایم و امروز خوشبختانه به فناوری تولید این سلول ها دست یافته ایم .

وی افزود : این سلول ها را از دو منبع می توان تهیه کرد ، یکی از جنین انسان و دیگری از سلولهای القایی که از پوست انسان تهیه می شود و ما از هر دوی این منابع توانسته ایم سلول های بنیادی رنگینه دار را بدست آوریم .

خانم دکتر ستاریان اظهار داشت : در چشم انسان سلولهای رنگینه دار بینایی نقش بسیار مهمی دارند یعنی به عنوان محافظ سلولهای گیرنده نور استفاده می شوند و اگر این سلولها فعالیت خود را به درستی انجام ندهند سلولهایی گیرنده نور دچار آسیب شده و متعاقب آن آسیب به سلولهای گیرنده نور وارد می شود که در نتیجه منجر به کم بینایی و سپس نابینایی می گردد .

این محقق پژوهشگاه رویان اضافه کرد : مهمترین بیماری که منجر به نابینایی می شوند " دژنراسیون ماکولار " نام دارد که بزرگترین علت نابینایی در سطح جهان است ،یک بیماری دیگر هم به نام " اشتارگات " منجر به نابینایی می شود که بیشتر در جوانان دیده می شود و هر دوی این بیماریها در اثر آسیب سلولهای رنگینه دار پیش می آید .

خانم ستاریان گفت : ما فعلا در پژوهشگاه رویان فاز حیوانی این پروژه مطالعاتی را پشت سر گذاشته ایم و در حیوانات آزمایشگاهی نتیجه مثبت حاصل شده است .

درمان اختلالات بینایی  با سلول های بنیادی

وی افزود : اینکه به دنبال درمان نابینایی در انسان هستیم که متاسفانه مواد اولیه مورد نیاز به علت قیمت بسیار بالا فعلا در دسترس ما نیست و در خواست داریم تا این مواد تهیه و برای تکمیل آزمایشات در اختیار پژوهشگاه رویان قرار گیرد .

خانم ستاریان اضافه کرد : ما در اولین فرصت که مواد اولیه و امکانات لازم را برای انجام آزمایشات مربوط به درمان نابینایی در انسان به دست آوریم فراخوان می دهیم تا نابینایان داوطلب برای درمان به پژوهشگاه رویان مراجعه کنند .

وی افزود : پیش بینی می کنیم بتوانیم بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولار و اشتارگات را بتوانیم با روش پیوند سلولهای بنیادی درمان کنیم ما از کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم و جزو 5 کشور دنیا هستیم که به این فناوری دست یافته ایم .
47.5 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 151


برچسب ها: اراده ملی, پژوهشگاه رویان, محقق, اختلالات بینایی, سلولهای بنیادی, نابینایی, تحقیقات
+1
ارسال دیدگاه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

دیدگاه ها ( 1 )

  • سلام من متولد 1360 هستم و نور چشمهام خیلی کم شده و نمی توانم کار کنم و در دو قدمی اگر چهرهای یا چیزی را نگاه کنم باید بالاتر را نگاه کنم تا بتونم ببینم و مستقیم نگاه کنم اصلا نمی ببنم


تماس با ما | درباره ما | پيوندها گفتگوی ویژه خبری      نگاه 1      آموزش      ورزش از نگاه 2      سینما 1      آشپزی     
صرفاً جهت اطلاع      شناسنامه      به روز      ورزش و مردم      سینما 4      شکرستان     
حساس نشو      مناظره      کتابنامه      نود      هفت      جمعه به جمعه     
پیک بامدادی      راز      گزارش هفتگی      ویتامین 3      رادیو هفت      فیلم های انیمیشن     
بسته کامل اخبار      آینه      شما و سیما      کافه سوال      جادوی موسیقی      نماهنگ