دومین نشست علمی – تخصصی «تحلیل شبکه ابرپیوند پایگاه های فرهنگی و مذهبی درایران»

در این نشست به معرفی مفهوم ابرپیوند در فضای وب و ارائه نتایج مطالعه و پژوهش در شبکه ابرپیوندی که میان پایگاه های معرفی شده در صفحه ای با نشانی اینترنتی Peyvandha.ir شکل می گیرد، پرداخته شد. اهداف اصلی از این پژوهش مطالعه ساختار پیوند در شبکه یاد شده و نیز شناسایی گره ها یا همان پایگاه های کلیدی بود.

آقای دکتر حامد طالبیان ، سخنران نشست علمی- تخصصی مذکور درباره موضوع تحلیل شبکه ابرپیوند پایگاه های فرهنگی و مذهبی درایران با ارائه مقدمه ای گفتند: ابرپیوند در فضای وب، پیوندی است از یک پایگاه به پایگاه دیگر که پایگاه های مختلف را در فضای مجازی به یکدیگر متصل می کند. با اتصال پایگاه ها از طریق ابرپیوندها
شبکه ای تودرتو از منابع اطلاعاتی شکل می گیرد.

نیز ایشان به دو رویکرد اصلی در تحلیل ابرپیوند شامل تحلیل شبکه ابرپیوند
(Hypertext Network Analysis) و  وبسنجی(Webometrics) پرداختند.

آقای دکتر طالبیان مراحل اجرای پژوهش تحلیل شبکه های ابرپیوند را برشمرده و به تحلیل شبکه پایگاه های فرهنگی و مذهبی در صفحه فیلترینگ پرداختند و نتایج حاصل از این پژوهش را ارائه کردند.

در ادامه این نشست، حاضرین به تعامل و گفت و گو درباره مطالب و مباحث ارائه شده پرداختند.

انتخاب موضوعات و مباحث علمی و تخصصی مطروحه در سلسله نشست های معاونت فضای مجازی که به طور مرتب در هر ماه برگزار می شود، با دقت و برپایه  انجام بررسی های چندگانه انجام گرفته و به منظور ارائه مطالب علمی و کاربردی انتخاب شده، از اساتید و متخخصان برجسته حوزه فضای مجازی بهره گرفته می شود.

 دانلود فایل ارائه

دانلود مقاله

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.