رونمایی از منظومه رسانه ای تلوبیون

گام بزرگ رسانه ملی در فضای مجازی

منظومه رسانه ای تلوبیون رونمایی شد

 

آیین رونمایی از خدمات جدیدِ منظومه رسانه‌ای تلوبیون‌ با حضور حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، پیمان جبلی رئیس رسانه ملی، غلامرضا نوری معاون فضای مجازی، احمد خورشیدی مدیرعامل «تلوبیون» و مدیران رسانه ملی هفدهم اسفند در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.

در این آیین، رئیس رسانه ملی، تلویزیون را مهمترین دستگاه تولیدکننده محتوای سالم دانست و گفت: تلویزیون سال‌ها در مسیر همیشگی خود و در فضای سنتی، تولید محتوا کرده ‌است و ضرورت داشت تا از فضای برودکست عبور کند و با ورود به فضای برودبند در رقابت با رسانه‌های دیگر موفق شود.

پیمان جبلی افزود: با شکل‌گیری تلوبیون و مسیر تحولی آن به عنوان رسانه‌ای‌ واقعی در فضای مجازی، نشانه‌های تحقق این آرزوی بزرگ دیده شده ‌است و اکنون شاهد عبور تلویزیون از مرزهای برودکست و گسترش در فضای برودبند هستیم.

وی با مقایسه تلویزیون و تلوبیون گفت: رابطه میان تلویزیون و تلوبیون صرفا همکاری رسانه‌ای نیست بلکه این دو، دو رسانه مکمل هستند و نسبت به یکدیگر، هم‌افزایی دارند.

جبلی حضور در فضای مجازی را مغتنم شمرد و بیان کرد: باید قدر این فضا و نعمت را دانست؛ اکنون که حضور تلوبیون زمینه استفاده بهتر از محتوای سالم را فراهم کرده‌است، ما نیز از همه کسانی که در تولید محتوای سالم تلاش می‌کنند حمایت می‌کنیم.

رئیس رسانه ملی شناخت فضای مجازی و دنیای پر رقابت رسانه‌ها را ضروری دانست و گفت: در سال های گذشته شاهد تلاش‌های خوبی برای درک این فضا بودیم؛ بخش‌های فنی که مسئول آماده کردن زیرساخت‌های ورود به این فضا بودند با ارائه خدمات زیرساختی ما را به این نقطه رساندند و اکنون این سکو قابل لمس و مشاهده است.

جبلی تصریح کرد: آنچه این زیرساخت ها را تکمیل می کند و به سرانجام می رساند، تولید محتواست؛ در سال‌های گذشته شاهد فقر محتوا در این بستر بودیم. اگر از محتوا غافل شویم مخاطب به سرعت محتواهای دیگر را از سکوهای دیگر دریافت می‌کند و این برعهده ماست که محتوای سالم را در دسترس مخاطب قرار دهیم.

وی با اشاره به دوره تحول در سازمان صداوسیما گفت: تلوبیون یکی از بسترهای مهم رسانه ملی در دوره تحول خواهد بود. ما در این دوره با برنامه های کوتاه مدت، نگاه زیست بوم محور را شاهد خواهیم بود و این نگاه را به رسمیت خواهیم شناخت.

وی با اشاره به شعار هویت محوری و عدالت گستری در رسانه ملی، دسترسی دهک‌های پایین جامعه به محتوا را مهم دانست و بیان کرد: شعار ما عدالت رسانه‌ای برای همه اقشار جامعه است و از این رو تلاش می‌کنیم با قیمت پایین، محتوای مورد نیاز مخاطب را سهل و آسان در دسترس قرار دهیم.

رئیس رسانه ملی مرجعیت خبری و اطلاع‌رسانی در فضای مجازی را مهم ارزیابی کرد و گفت: در دوره جدید باید به حداقل 5 میلیون کاربر و مخاطب در بخش‌های خبری برسیم که رسانه ملی در تولید محتواهای آموزشی در دوره کرونا به این هدف نزدیک شد.

جبلی تصریح کرد: در دوره جدید، رسانه ملی را محدود به مرزهای ایران نمی‌دانیم و خود را رسانه‌ای بین‌المللی می‌شناسیم. مختصات جغرافیایی ما را محدود نخواهد کرد بلکه ما پیام انقلاب اسلامی را فراسوی مرزها به گوش دیگران خواهیم رساند.

وی در پایان افزود: تأثیرگذاری انقلاب اسلامی انکارناپذیر است و ما خود را رسانه امت محور می‌دانیم تا در زیست بوم بین‌المللی با محوریت جبهه مقاومت حضور فعال داشته باشیم.

معاون فضای مجازی رسانه ملی دیگر سخنران این مراسم بود که چالش اصلی فضای مجازی را چالش حکمرانی توصیف کرد و افزود: تغییر مکان قدرت به ویژه در حوزه فرهنگ و افکار عمومی و ایجاد بازیگران بزرگ در این حوزه مسئله جدی حاکمان در دنیا است.

غلامرضا نوری ایجاد پلتفرم را یکی از مهمترین راهبردها در رسانه های امروز دنیا دانست و ادامه داد: در حوزه‌های غیر رسانه‌ای هم این نکته موثر است اما در حوزه‌ی رسانه که پیشروان حکمرانی است ایجاد سکوهای محتوایی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه در ادبیات بیشتر حکمرانان دنیا اینگونه مطرح میشود که باید پلتفرم ارائه محتوای بومی داشته باشیم افزود: ما در سازمان صدا و سیما هم باید از این چالش بزرگ فرصت هایی را ایجاد کنیم و اگر غفلت کنیم آسیب های بزرگی خواهیم داشت.

نوری گفت: بهره گیری از فرصت های بزرگ فضای مجازی در این چالش که ایجاد شده، اجازه می‌دهد ما به سمت توسعه سکوهای محتوایی سازمان در ابعاد ملی و بین المللی برویم و به یک معنا در گام دوم انقلاب پیشران تحقق اهداف گام دوم باشیم و این فرصت طلایی را باید بسیار مغتنم بشماریم.

نوری با اشاره به مالکیت مستقیم سازمان صدا وسیما بر تلویزیون تعاملی تلوبیون گفت: ده سال پیش تلوبیون در قالب یک کنسرسیوم رسمی بین معاونت فضای مجازی سازمان، دو شرکت از سازمان صداوسیما و یک شرکت بیرونی ایجاد شد.

وی با اشاره به این نکته که شبهه خرید تلوبیون توسط صدا وسیما کاملا اشتباه است و تلوبیون متعلق به سازمان صدا و سیما بوده و هست، افزود: تلوبیون از ابتدای سال 1398 به صورت مستقیم از داخل سازمان صدا وسیما مدیریت می شود و توفیق داریم که اعلام کنیم تلوبیون در سه سال گذشته توانسته به عنوان برترین پلتفرم حرفه ای کشور به مردم عزیزمان خدمت کند.

نوری گفت : ما در یکسال گذشته شاهد تحول بزرگی در تلوبیون بودیم؛ مهم ترین کلید واژه ای که در این تحول می شود استفاده کرد این است که تلوبیون از آرشیو سازمان یا پخش محتوای سازمان به یک منظومه رسانه ای توسعه پیدا کرده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی میهمان ویژه این مراسم بود که در سخنانی کوتاه به نیاز خانواده های ایرانی به محتوای پاک و سالم اشاره کرد

حجت الاسلام والمسلمین قمی حرکت رو به پیشرفت تلوبیون در ارایه محتوای پاک فضای مجازی را مرهون تلاش ها و مجاهدت جوانان خوش قریحه در این زمینه دانست

همچنین احمد خورشیدی، مدیر‌عامل تلوبیون در بخشی از این مراسم با ارائه گزارش کاملی از دستاوردها و پیشرفت تلوبیون در سالهای اخیر گفت: تلوبیون در حال حاضر میزبان ۵۷۷‌هزار قطعه ویدئوی حرفه‌ای‌، برنامه‌های تلویزیونی و کلیپ‌ است.

وی با اشاره به رتبه‌بندی در الکسا توضیح داد: تلوبیون در سال ۱۴۰۰ همیشه در بین پنج سایت اول کاربران داخل کشور براساس رتبه‌بندی الکسا بوده‌است. همیشه بین رتبه‌های ۲ تا ۴ در رقابت تنگاتنگ با دیجی‌کالا، ورزش‌ سه و آپارات بوده‌است. در سال ۱۴۰۰ که فقط چند روز تا پایان سال باقی مانده‌است، تلوبیون میزبان ۴۲ میلیون آی‌پی منحصر به‌فرد در سایت بود. یعنی بیشتر از ۴۰‌میلیون نفر بارها امسال به سایت تلوبیون مراجعه کردند.

مدیرعامل تلوبیون ادامه داد: علاوه بر سایت، اپلیکیشن اندروید تلوبیون، در بین پنج اپلیکیشن پرنصب ایرانی‌ها قرار دارد. ما یکی از اولین اپلیکیشن‌های ایرانی هستیم که در گوگل‌‌پلی به آمار نصب بالای ۱۰میلیون رسیدیم. در کافه ‌بازار هم در بین اپلیکیشن‌های ویدئویی با اختلاف در رتبه اول قرار داریم. امروز که اینجا هستیم، اپلیکیشن‌های تلوبیون در مجموع روی دستگاه‌های هوشمند بیشتر از ۲۰میلیون ایرانی نصب شده که شامل اپ اندروید، اندروید تی‌وی، آی‌اواس و نسخه قدیمی اندروید است.

خورشیدی اشاره کرد: ما در تلوبیون، رکورددار میزبانی از کاربران همزمان در سایت و اپلیکیشن هم هستیم. تلوبیون بیشتر از یک میلیون کاربر همزمان را در فینال لیگ قهرمانان آسیا میزبانی کرد. همین چند ماه قبل (آذر ماه) هم، ۷۳۰هزار کاربر، همزمان پخش زنده شهرآورد شهر تهران، بازی استقلال و پرسپولیس را از تلوبیون دیدند. هر هفته هم حدود ۵۰۰هزار کاربر همزمان بازی‌های این دو تیم را می‌بینند.

وی با تاکید بر این‌که تلوبیون یکی از بزرگ‌ترین مراکز شبکه توزیع محتوای کشور را دارد، گفت: در فوتبال‌ها و مناظره‌ها اجازه رکورزدنی‌ها را به ما دادند.۷۵۰ گیگابیت در ثانیه در حالت پیش‌فرض که با کمک شرکت‌های همکاری به یک ترابیت در ثانیه می‌رسد. کاربران ما امسال، رکورد بیش از دو میلیارد پلی، اقدام به تماشای ویدئو را در تلوبیون ثبت کردند و ۲۰میلیارد دقیقه تماشای محتوا در کل تلوبیون را داریم.

خورشیدی عنوان کرد: ما همیشه در کنار مردمی بودیم که به هر دلیلی، دسترسی به آنتن تلویزیون نداشتند. در ترافیک، پشت فرمان، در محل کار، مسافرت و… این وظیفه ذاتی صداوسیماست که به تمام مردم ایران خدمات ارائه بدهد و تلوبیون، بخش کوچکی از این وظیفه را عهده‌دار بوده است. همچنین تلوبیون از روز اول رایگان بود. در حال حاضر هم رایگان است و همیشه رایگان خواهد بود. چون رسالت سازمان صداوسیما، معاونت فضای مجازی و ما در تلوبیون، ارائه خدمت به تمام اقشار جامعه بدون تبعیض است.

وی تلوبیون را اولین و قدیمی‌ترین سرویس پخش زنده و آرشیو برنامه‌های تلویزیون دانست و بیان کرد: از سال ۹۰ تا الان، این بخش، بخش ثابت و پایه‌ سایت و اپلیکیشن تلوبیون بوده است. با پخش زنده تعداد محدودی از شبکه‌ها در سال ۹۰ شروع کردیم و امروز به ۸۴ شبکه رسیدیم؛ یعنی سالانه ۷۰۰هزار ساعت استریم محتوا ما الان پخش زنده تمام شبکه‌های سراسری را به همراه ۳۴ شبکه‌ استانی، ۱۸ شبکه رادیو نما و چند شبکه اختصاصی را ارائه می‌کنیم.

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از کتاب «رهنامه زیست مجازی» که به همت دفتر مطالعات رسانه های نوین معاونت فضای مجازی تهیه و تدوین شده است از برنامه‌های شاخص تلویزیون («کلبه عمو پورنگ» «سریالیست»، «محاکات»، «دست فرمون»، «ویدئو چک» و «ستاره ساز») که بیشترین همکاری را با تلوبیون داشته‌اند قدردانی شد.

در ابتدای این مراسم علیرضا قزوه شاعر انقلاب و رئیس مرکز شعر و موسیقی سازمان صدا و سیما قطعه شعری در توصیف ماه های رجب و شعبان قرائت کرد.

احمدرضا درویش کارگردان فیلم رستاخیز نیز مهمان ویژه این مراسم بود که در مراسم تقدیر از عوامل برنامه ساز حضور داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.