ارومیه| غفلت از فضای مجازی بحران آفرین است

این همایش در دو نوبت و از ساعت 10 صبح الی 12 و 14 بعد از ظهر تا 16 برگزار شد و علاوه بر مسئولان کشوری، مسئولان استانی و علاقه مندان به فضای مجازی برای شرکت در این همایش دعوت شده بودند.

 

کریمی مشاور پدافند غیرعامل کشور، موسویان معاون وزارت ارشاد و رئیس مرکز رسانه های دیجیتال، فتح نژاد دبیر کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمانان ویژه این برنامه بودند و شعرای نامی کشورمان نیز در برنامه شعرسرایی کردند. این همایش در سالن آمفی تئاتر دانشکده قاضی طباطبایی ارومیه و به همت بسیج دانشجویی آذربایجان غربی برگزار شد.

از دست دادن هویت فرهنگی و دینی، ایجاد شکاف بین نسل های مختلف، ایجاد تنش و اضطراب، خدشه دار شدن امنیت فردی و اجتماعی، به خطر افتادن امنیت فکری، بروز شک و شبهه در مورد صحت مطالب و چندین موارد دیگر از جمله مشکلات استفاده نادرست از فضای مجازی است.

دانشگاه ها مکلف به اثربخشی مسئولانه در فضای مجازی هستند

رئیس دانشگاه فنی حرفه ای قاضی طباطبایی ارومیه در این همایش ضمن تبریک روز مهندس اظهار داشت: خواجه نصرالدین طوسی از افتهارات ما هستند و بسیاری از کشورها علوم خود را به دانشمندان قدیمی ما مدیون هستند و به لحاظ علمی در ترازهای برتر جهانی قرار داریم.

یعقوب پوراسد گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای با توجه به اهمیت فضای مجازی همایش فضای مجازی را برگزار کرد چراکه دانشگاه ها در کنار وظیفه علمی و آموزشی خود دیگر وظایف اجتماعی را بر عهده دارند از این رو ما تلاش داریم در بسیاری از بخش ها فعالیت کنیم.

پور اسد تصریح کرد: خیلی ها تعجب می کنند که به غیر از موارد درسی دیگر اقداماتی انجام می دهیم و این اقدامات را وظایف اجتماعی خود می دانیم آن گونه که برای زلزله زدگان کانکس درست کرده و به مناطق مختلف ارسال کردیم.

وی گفت: فضای مجازی هم جنبه های مثبت و هم جنبه های منفی دارند که همانن شمشیر دو لبه است و در این میان مهم ایت که چگونه از آن استفاده کرده و آم زش دهیم تا خانواده ها به درستی از آن استفاده کنند و در این میان برخی از مسیولان و خانواده ها هستند که به وظایف خود به خوبی عمل نمی کنند و در این میان باید مدیریت خوبی داشت تا بتوان از آن به درتس ی استفاده کرد.

پور اسد اظهار داشت: فضای مجازی در نوع خود می تواند مشکلات امنیتی و سیاسی و مشکلات خانوادگی ایجاد کند و دشمنان از این زمینه درصدد حمله بر تفکرات و امنیت مردم هستند و از این فضا می توانند در جامعه یأس و ناامیدی ایجاد کنند در حالی که این ژمینه می تواند وسیله ای برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، پیشبرد اقتصاد مقاومتی و تولید ملی باشد.

رئیس دانشگاه فنی حرفه ای قاضی طباطبایی ارومیه گفت: در این میان وظیفه ما ایجاد حساسیت در جامعه است تا نخبگان به مسایل مختلف ورود کرده و مشکلات را برطرف کنند به گونه ای که ضعف مدیریتی در این فضا گفته می شود که اگر از سوی دشمنان باشد برای ضعف و نابودی است ولی از داخل فقط به دنبال شفاف سازی هستیم که باید از آن استقبال شده و مشکلات را برطرف کنیم.

وی افزود: یکی از بزرگ ترین مزایای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افزایش شفافیت در جامعه است که می تواند همانند آینه عمل کرده و درصدد برطرف کردن مشکلات برآییم.

شبکه های اجتماعی به فرصت افزایش خدمت به مردم تبدیل شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تبریک روز مهندس اظهار داشت: آذربایجان ولایتمدار، دوست داشتنی و بصیر سر ایران اسلامی است.

نادر قاضی پور خاطرنشان کرد: جوانان آینده نظام را در دوست دارند و ما ردیف اولی ها نخواهیم بود و جوانان باید کوبنده حرف بزنند تا دشمن را از پیش برداریم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: در نوشتن برنامه پنج ساله ششم آقای قاضی زاده که یک چاله کنده که اگر تمامی اعتبارات را در آن بریزیم پر نمی شود و طرحی ایراد کرده است که ایران را بدبخت می کند و من آماده مناظره در این مورد هستم.

وی بیان کرد: سازمان تأمین اجتماعی امسال پانزده میلیارد تومان نسبت به گذشته در جیب پزشکان خاص ریخته است و این از حق مردم ایران گرفته شده است و درصدد بازنشستگی قضات و اساتید بودند که اگر خارج شوند افراد فاسد جای آنان را می گیرند و از این موضوع نیز جلوگیری کردیم.

قاضی پور یادآور شد: درصدد بودند سازمان تأمین اجتماعی را از وزارت تعاون جدا کرده و به وزارت بهداشت درمان ملحق کنند که از این موضوع عکس گرفتم و آن را به خانه کارگر فرستادم که حرکت بزرگی ایجاد کرد و علیه من شکایت کردند که سبب شد پول 40 میلیون مردم مستضعف تحت پوشش تأمین اجتماعی به جیب پزشکان نرود که یکی از استفاده های مطلوب ما از فضای مجازی است.

وی تاکید کرد: شبکه های مجازی هم می تواند نقش مؤثر و هم نقش منفی داشته باشد.

نماینده مردم ارومیه بیان کرد: آذری جهرمی دیپلم دار جوان که توسط روحانی وزیر ارتباطات شد را قبول ندارم و دروغ هایی می گوید که مخالف وی هستم و ادعا دارد سرورهای تلگرام در ایران مستقر هستند که این گونه نیست و برای جلوگیری از پخش فیلم های مستهجن دستگاهی خریدند که برعکس عمل کرده و سرعت انتشار را افزایش داد.

وی افزود: ما آمده ایم دین اسلام را زنده نگهداریم و باید جوانان ما مقتدرانه صحبت کرده و از منافع نظام و انقلاب دفاع کنند چرا که آینده مملکت در دست این افراد است.

فضای مجازی همانند میدان جنگ است

دبیر کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اظهار داشت: با اشاره به لزوم درک درست از فضای مجازی اظهار داشت: نخست باید دید فضای مجازی چیست و تنها آن را در شبکه های اجتماعی و چت کردن نباید مشاهده کرد.

فتح نژاد خاطرنشان کرد: فضای مجازی از فضای حقیقی جدا نیست به گونه ای که ادامه فضای فعلی است و رؤیاهایی که در ذهن ایجاد می شود را می توان در فضای حقیقی پیاده سازی کرد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در اهمیت فضای مجازی اکید کرد: فضای مجازی بسیار ارزشمند بوده و همانند میدان جنگ است به گونه ای که اگر نیروهای انقلابی این فضا را به حال خود بگذارند ضربه های بزرگی می خوریم و نباید اجازه دهیم این فرصت ها ضایع شود.

دبیر کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مور فضای مجازی دیدگاه ها دو گونه است به نوعی کهان را از فضای مجازی جدا می دانند وعده ایان را همراه با فضای حقیقی می دانند و نباید این فضا را به موضوعات کوچک خاتمه دهیم بلکه باید از فرصت های آن استفاده کرد و پیشرفتی در خود ایجاد کرد.

وی افزود: کشور ما و جوانان می می توانند امروز به سطح کشورهای پیشرفته و شاید بالاتر از آن هم بتوانند برسند و به گونه ای از این فضا استفاده نکنیم که از علم و پیشرفت های آن دور باشیم بلکه باید نهایت استفاده را کرد.

فتح نژاد تصریح کرد: کره جنوبی از کشور ما عقب تر بود ولی با یه برنامه ریزیمنسجم در سطح یک کشور پیشرفته است و با استفاده از فضای مجازی می توان بهراحتی تمامی کارهای الکترونیکی را انجام داد و در این راستا باید برنامه هدفمندی باشد.

وی اظهار داشت: از فضای مجازی استفاده های زیادی می شود که سرنوشت علمی جهان را تغییر می دهد که می توان به هواپیماهای بدون سرنشین، پهباد پستچی وماشین های بدون راننده اشاره کرد و در چند سال آینده نرم افزارها بر دنیا حکومت خواهند کرد و اگر در این ارتباط تلاشی انجام نشود از پیشرفت کنونی عقبخواهیم ماند.

دبیر کمیته فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: آقای پوتین رییس جمهور روسیه نیز به این اشاره کرد و گفت که کشورهایی بر دنیا حکومت خواهند کرد که از لحاظ فضای مجازی و دانش این حرفه از همه جلوتر باشند.

بصیرت لازمه استفاده از فضای مجازی است

مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان غربی نیز اظهار داشت: فضای مجازی از سال 1980 در جهان ایجاد شده و ده سال پس از آندر بسیاری از کشورها اجرا شده است.

رحیم عباس زاده خاطرنشان کرد: نیت نخست امور نظامی و امنیتی در فضای مجازی مطرح بود که امروز به صنعت تبدیل شده است و یک فرصت عمومی به شمار می رود و مرزهای سیاسی و جغرافیایی را شکسته است و اطلاعات را در اختیار تمامی اقشار جامعه قرار می دهد.

مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان غربی گفت: بحث این همایش در مورد فرصت ها و آسیب ها فضای مجازی است که آدمی را از هر گونه مشکلی در آینده نگه می دارد.

وی تصریح کرد: جامعه برای پیشرفت لاجرم به این مهم نیاز دارد و در زمینه هایموشکی از آن استفاده شده و در خارج از فضا آن را هدایت می کنند.

عباس زاده گفت: القای فرهنگ لیبرال، افزایش هنجارشکنی در جامه، کمرنگ شدن نقش نظارتی خانواده ها، اختلاف در شخصیت افراد، شکاف نسل ها، اعتیاد به اینترنت، ایجاد شبهات مختلف و چند مورد دیگر جزو ضررهای فضای مجازی است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری بیان کرد: برای جلوگیری از این آسیب ها باید تاریخ را بخوانیم تا از آگاهی و بصیرت بالایی برخوردار بود و نحوه استفاده ازآن را به درستی فرا گرفت.

انقلاب پول و اینترنت جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد

مشاور پدافند غیرعامل کشور نیز در این برنامه اظهار داشت: فناوری های بسیاری در آینده دنیا را تغییر می دهد که دو انقلاب وب و صنعت پول و بانکداری تاکنون توانسته جامعه و دنیا را تحت تأثیر قرار دهد.

مهدی کریمی خاطرنشان کرد: امروز اطلاعاتی در اختیار ما قرار دارد که جامعه را در دست هدایت دارد و در مورد وب موضوعاتی بسیاری وجود دارد که در آینده شاهد وبچهار خواهیم بود و منظور از وب یک مباحثی است که یک طرفه است و از این میان می توان به روزنامه ها اشاره کرد.

مشاور پدافند غیرعامل کشور گفت: وب دو نسز وب تعاملی است که می توان هم مطلبی ایجاد کرد و هم مطلبی خواند و می توان به ناشری در تلگرام اشاره کرد که هم استفاده کننده و هم مشر دهنده اطلاعات هستند.

وی بیان کرد: وب سه نیز تنها تعامل بین افراد نیست و تمامی اجزایی که در فضای مجازی درگیر هستند نقشی را ایفا می کنند که وب چند طرفه است و از این میان می توان به تلگرام اشاره کرد و اشکالاتی که رخ می دهد به سبب مدیریت وب های جدید با وب های گذشته است.

کریمی با اشاره به تلگرام تأکید کرد: این برنامه یک پیام رسان متن باز چند سکویی است که چهار سرور اصلی دارد و سال 2013 ایجاد شده است که مبنای ایجاد این برنامه غیرانتفاعی است و تعداد کاربران آن بیش از 200 میلیون نفر است.

وی یادآور شد: اگر سرویس های داخلی در کشور ایجاد نشود اقتصاد کشور به سمت نابودی می رود و سرمایه های زیادی از کشور خارج می شود.

دشمنان به دنبال تغییر حاکمیت ایران با ابزار فضای مجازی است

جانشین فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهار داشت: از تمامی افراد که برای این همایش تلاش می کنند نهایت قدردانی را دارم.

علی ابراهیمی گفت: علل بروز بحران در جوانان نابسامانی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که برای به زانو در آوردن کشورهای غیر همسو استفاده می شود و تهدیدهای نرم در این میان نقش مهمی را دارند که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از این موضوع مستثنا نیست چراکه سال هاست علیه دشمنان در جنگ هستیم.

جانشین فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی گفت: اهداف دشمنان در مقابله با کشورمان تغییر ساختار حکومت ما از ولایی به حکومت غیردولتی به وسیلهشگردهای مختلف است که از فضای مجازی نیز استفاده می کنند.

وی یادآور شد: اصول مبانی دینی یکی دیگر از موضوعاتی است که دشمنان در مقابل آن قرار دارند که جزو مباحث راهبردی هستند و در سطح عملیاتی طراحی و پیاده کردن مدل تأثیرگذار بر مردم در اخلاق مردم از جزو دیگر کارهای دشمنان است.

ابراهیمی بیان کرد: تضعیف جایگاه رهبری و به سقوط کشاندن نظام هدف اصلی دشمنان است که تهاجم فرهنگی در رأس امورات دشمنان قرار دارد و همایش هایی که در این راستا برگزار می شود برای از بین بردن ایران اسلامی است.

وی یادآور شد: یقیناً ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت های علمی، اطلاعاتی، دینی و اقتصادی برای پیشبرد کارهاست تا فعالیت های خود را افزایش دهیم که بر عهده پلیس جمهوری اسلامی ایران و فتاست.

جانشین فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت فضای مجازی افزود: فرصت ها و آسیب هایی وجود دارد که باید دید جهان امروز به کجا می رود و امروز می توان گفت در عصر سایبری به پیش می بریم.

وی تاکید کرد: رشد نمایی اینترنت 50 درصد جهان به اینترنت دسترسی دارند و این بر اساس آمار پلیس فتای ایران است و به طور میانگین تا سال 2020 هشتدستگاه متصل به اینترنت خواهد داشت که باید به این موضوع توجه کرد تا از مشکلات جلوگیری کرد.

ابراهیمی تصریح کرد: بیش از 78 درصد نوجوان که از فضای مجازی استفاده می کنند در معرض اعتیاد به این فضا هستند و سه درصد به مواد مخدر صنعتی می روند و 70 درصد کودکان در معرض مخاطرات مختلف هستند.

وی اظهار داشت: دشمنان در راستای ایجاد مشکلات برای جوانان هستند در حالیکه می توان از آن استفاده های خوبی کرد و از سال 1993 اینترنت به کشورمان واردشده و از آن زمان تعداد افراد روز به روز افزایش می یابد که در رابطه با زمینه هایمختلف نقش آفرینی می کند.

جانشین فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی گفت: از بین رفتن ارتباطات خصوصی، بالا بودن توقع کاربران، جایگزینی رسانه های جمعی و نبود یادگیریکیفی از جمله چالش های امروزی است و شبکه های اجتماعی پرطرفداری که امروز داریم شامل فیس بوک است که بیش از 2 میلیارد کاربر دارد و بعد از آن واتس آپ،وی چت سپس اینستاگرام و توییتر هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.