عضو شورای ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ترانه های امروزی زبان اجتماعی دارد

مجید افشاری عضو شورای ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با شبکه سپهر رسانه گفت: ما این روزها با ترانه ای آشنا هستیم، می‌شنویم و می‌خوانیم، به شدت زبان اجتماعی دارد .

وی ادامه داد: زبان اجتماعی از این منظر که نقد و صراحتی داشته باشد بلکه بیشتر یک عاطفه ملموس بین فردی اما سرشار از اصطلاحات رایج بین جوانان این مرز و بوم را تشکیل می دهد.

افشاری پیرامون روند رشد ترانه اظهار کرد:در طول این سال ها شاهد رشد بودیم از این حیث که آن زمان ابتدا ماجرا جویی های پاپ و رویکرد موسیقی، ساز و نواخت ها بود؛ سعی و خطاهای محقق شد و در یک دوره ارزش افزوده های سروده انقلابی محقق شد و زبان مشترک از ارزشها و باورها در ترانه شکل گرفت.

وی افزود: در یک دوره به یک خط افول رسیدیم مخصوصاً دهه ای که کارهای زیر زمینی منتشر شده و این روزها متوجه نسل چهارم آن هستیم.

افشاری توضیح داد: زبان ترانه امروز را شخصا نمی پسندم اما می‌پذیرم چراکه باید دلیلی برای رضایت داشته باشم. خیلی از دوستان حقیقتا قرضی در کارشان نیست ، چون موفق بودن می‌گوید مشتری و مخاطب دارم اما ارزیابی کمی و کیفی آن متوجه می‌شود که در یک بازه زمانی و دردرازمدت در موسیقی ماندگار نیستند.وی درباره وضعیت ترانه گفت: برای نخستین بار قرار شد کارهای را انتخاب و بعد آنها ارزیابی و بررسی کنیم .
متوجه این نکته شدم و نوید را بدهم که ترانه های شایسته و درجه یک را شاهد بودیم.
و به یک تعامل در حیث کمی و کیفی می‌رسیم.

در ادامه فرزاد مرادی خواننده گروه رستاک گفت: استقبال خوبی از اجراهای ما شد ،از هواداران تشکر می‌کنم که همیشه همراه و حامی ما بودند.

وی درباره شروع فعالیت این گروه عنوان کرد: از سال ۷۴ فعالیت خود را آغاز کردیم و ۲۲ سال از فعالیت این گروه می‌گذرد.

وی افزود: این گروه از جمع دانشجویان شروع شد؛ بیشتر هدف اول کارهای تحقیقاتی و تجربی بود اما از سال ۷۲ گروه به این شکلی که مردم آشنا هستند در آمد.و تصمیم گرفتیم با استفاده از سازهای سنتی بتوانیم با مخاطب ارتباط بگیریم .

گفتنی است برنامه سپهر آوا به تهیه کنندگی وکارگردانی مهدی امامی، کاری از معاونت فضای مجازی رسانه ملی و ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه سپهر پخش می شود.
انتهای پیام/

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.